Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa. – Mary Lou Cook
Czy chcielibyście wychować swoje dzieci na najlepszą kreatywną wersję siebie ?
Ścieżka do kreatywnego myślenia jest kręta i mroczna, z kilkoma drogowskazami i mnóstwem objazdów, ale jest kilka punktów orientacyjnych, które mogą nam pomóc w odnalezieniu drogi.
Oto 10 prostych sposobów na wychowanie kreatywnych dzieci:
- Pamiętaj, że błędy są dobre – powtarzam DOBRE, WSPANIAŁE.
Carol Dweck, badaczka ze Stanford i autorka książki „Mindset: The New Psychology of Success”, mówi, że dzieci, które boją się porażki, rzadziej myślą kreatywnie. Jeśli Twoje dziecko jest rozczarowane popełnieniem błędu, spróbuj powiedzieć coś w stylu „co możemy zrobić, aby zmienić ten wynik?” lub „jak możesz to zrobić ponownie?” Powtarzanie dziecku, że popełnianie błędów to szansa na rozwój a nie porażka może zdziałać cuda w wieku nastoletnim a później już u dorosłego człowieka.
2. Ogarnij dobry bałagan.
Większość z nas lubi czystą przestrzeń i czuje się przytłoczona, gdy bałagan wymyka się spod kontroli. Jednak gdy dzieci są w swoim żywiole twórczym, bałagan może szybko się rozwinąć. Następnym razem, gdy Twoje dziecko poprosi o pomalowanie czegoś lub będzie chciało wyjąć wszystko z kosza, zrób dla niego miejsce ( lub zaproponuj daną aktywność na zewnątrz – jeśli oczywiście pogoda na to pozwala ). Być może będziesz musiał zmagać się z bałaganem, ale kreatywne korzyści przewyższą tę przejściową niedogodność.
3. Bądź uważny, kiedy chwalisz.
Wszyscy słyszeliśmy wiele o tym, jak pochwała może utrudniać samodzielne myślenie dziecka. W książce Alfie Kohn „Ukarani nagrodami: kłopoty ze złotymi gwiazdami, planami motywacyjnymi, szóstkami, pochwałami i innymi łapówkami” opowiada o tym, jak nagrody skutecznie motywują ludzi do… zdobywania kolejnych nagród. Problem z pochwałami polega na tym, że może pozbawić dziecko poszukiwania własnych wewnętrznych motywacji. Nie oznacza to, że każda pochwała jest zła, ale następnym razem, gdy masz ochotę ją pochwalić, spróbuj powiedzieć coś obiektywnego, na przykład: „Widzę, że na tym obrazie użyłeś wielu różnych kolorów” lub „ Widzę , że naprawdę ciężko pracujesz nad tym zadaniem matematycznym”.
4. Bądź otwarty.
Zaoferuj dziecku wybory jako sposób na zachęcenie do samodzielnego myślenia. Być może nie masz zwyczaju jeść obiadu na śniadanie, ale jeśli Twoje dziecko mówi, że chce zjeść makaron przed pójściem do szkoły, zrób na to miejsce. Jeśli chce pomóc w kuchni, spróbuj zmienić swoją kuchnię w laboratorium naukowe i daj jej otwarty dostęp do garści składników i narzędzi kuchennych. Twoje dziecko będzie zachwycone a dla ciebie to będzie wspaniała zabawa z dzieckiem.
5. Zredukuj czas ekranowy.
Niektórym rodzinom może być trudno całkowicie usunąć czas spędzony przed ekranem, ale wszyscy możemy starać się spędzać mniej czasu przed telewizorem. Czas spędzony na oglądaniu filmów lub kreskówek można poświęcić rysowaniu, tworzeniu robota lub ustawianiu toru przeszkód. Można poświęcić na wspaniałą kreatywną zabawę.
6. Wróć do podstaw.
Tablety i media społecznościowe bywają dobrą opcją i zdecydowanie mają swoje miejsce, ale nie budują kreatywnych myślicieli tak, jak robią to patyki, tuby, materiały biurowe, piasek, obwody, magnesy kartony i np. woda. Zrób szybki spis miejsc, w których dzieci spędzają wolny czas. Czego najczęściej używają? Zastanów się czy możesz to jakoś podmienić na zabawę rozwijającą kreatywność ?
7. Odłóż czas na kreatywność.
Może to być trudne, szczególnie dla pracujących rodziców, ale dzieci potrzebują nieustrukturyzowanego czasu na wyobrażanie sobie, budowanie, eksperymentowanie i odkrywanie. Może to być pół godziny po obiedzie, czas w łóżku przed przeczytaniem książki. Spójrz na swój harmonogram i upewnij się, że masz na to czas.
8. Wycofaj się.
Może się to wydawać sprzeczne z punktem 9, ale ważne jest, aby pamiętać, że chodzi o zachowanie równowagi. Jeśli dziecko czuje, że jest stale pod obserwacją, może być mniej skłonne do podejmowania ryzyka, co zmniejszy jego kreatywność. Jeśli będziesz zachęcać do autonomii, zobaczysz, jak rozkwitnie wyobraźnia Twojego dziecka. Następnym razem, gdy Twoje dziecko będzie zajęte cichą zabawą, rysowaniem, majstrowaniem lub pisaniem, powstrzymaj się od wskakiwania z komentarzem typu „co rysujesz?” To tylko wyciągnie go ze strefy. Zamiast tego zrób sobie filiżankę kawy i ciesz się chwilą dla siebie!
9. Modeluj kreatywność.
Jakie jest twoje kreatywne ujście? Gdzie lubisz wkładać swoją twórczą energię? Gotowanie, śpiewanie, ogrodnictwo, rysowanie, taniec? Dzieci, które obserwują, jak ich rodzice angażują się w działania twórcze, są bardziej skłonne do samodzielnego przyjęcia tych zajęć. Jeśli minęło trochę czasu, odkąd zrobiłeś coś kreatywnego, zastanów się, co sprawiło, że byłaś szczęśliwa we własnym dzieciństwie i spędź pół godziny, wykonując tę czynność z dzieckiem. Jakie to uczucie? Czy możesz spróbować ponownie jutro? oraz następnego dnia?